Akt poświadczenia dziedziczenia
Od 2 października 2008 roku notariusze uzyskali uprawnienia do sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia, które po zarejestrowaniu w Rejestrze Spadkowym RP posiadają taką samą ważność prawną, co ostateczne orzeczenia sądu stwierdzające nabycie spadku. Notariusz dokonuje rejestracji w Rejestrze Spadkowym RP bezpośrednio po przygotowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia.
W związku z obecnym stanem prawnym istnieją dwie możliwości uzyskania dokumentu potwierdzającego nabycie spadku po zmarłej osobie. Można zwrócić się do sądu celem przeprowadzenia postępowania w celu stwierdzenia nabycia spadku, bądź udać się do notariusza, który sporządzi akt poświadczenia dziedziczenia. Oba te dokumenty posiadają równoważną moc prawną, umożliwiając ujawnienie spadkobierców w księdze wieczystej jako współwłaścicieli nieruchomości w miejsce zmarłego.
KTO POWINIEN BYĆ OBECNY PODCZAS SPORZĄDZANIA AKTU POŚWIADCZENIA DZIEDZICZENIA?
Powołanie do spadku może wynikać z przepisów ustawy (dziedziczenie ustawowe) lub z treści testamentu (dziedziczenie testamentowe), z tym, że dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.
Podczas sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza wymagana jest osobista obecność spadkobierców ustawowych i, jeśli spadkodawca sporządził testament, również spadkobierców testamentowych oraz osób, na rzecz których zmarły uczynił zapisy windykacyjne. W przypadku dziedziczenia z ustawy (gdy zmarły nie sporządził testamentu), konieczna jest obecność spadkobierców ustawowych.