Umowa darowizny (w tym nieruchomości)
Droga darowizny polega na bezpłatnym przekazaniu określonego składnika majątkowego na rzecz obdarowanego. Umowy dotyczące darowizn dotyczących nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu muszą być sporządzone w formie aktu notarialnego, aby były ważne.
Generalnie, dokonanie darowizny na rzecz osoby fizycznej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, którego wysokość zależy od wartości przekazywanego majątku. Darowizny najczęściej mają miejsce w kręgu najbliższej rodziny, a przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn przewidują pełne zwolnienie z tego podatku w sytuacji, gdy rzeczy lub prawa majątkowe są nabywane przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Aby skorzystać z tego zwolnienia, konieczne jest:
- zgłoszenie darowizny w ciągu 6 miesięcy od daty dokonania, do właściwego urzędu skarbowego,
- w przypadku darowizny w formie środków pieniężnych, udokumentowanie ich otrzymania poprzez potwierdzenie przekazu na rachunek bankowy, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekaz pocztowy.
Warunek zgłoszenia nie obowiązuje, jeśli umowa darowizny jest zawarta w formie aktu notarialnego, gdzie to notariusz przesyła wypis aktu notarialnego do właściwego urzędu skarbowego.
Choć możliwe jest dokonanie darowizny na rzecz dalszego krewnego, powinowatego (nieuwzględnionego w katalogu wyżej), lub osoby obcej, wiąże się to z koniecznością uiszczenia podatku od spadków i darowizn. W celu obliczenia konkretnej kwoty podatku od darowizny, zachęcamy do skontaktowania się telefonicznego lub mailowego z naszą Kancelarią.