SPÓŁKĘ Z O.O. MOŻNA USTANOWIĆ PRZEZ JEDNĄ LUB WIĘCEJ OSÓB
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zakładać poprzez sporządzenie umowy spółki przed notariuszem, co odbywa się w formie aktu notarialnego. Alternatywnie, polskie prawo umożliwia także założenie takiej spółki bez konieczności udziału notariusza, poprzez wypełnienie specjalnego wniosku online przesyłanego do Ministerstwa Sprawiedliwości.
W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny znaleźć się istotne informacje, takie jak:
- Pełna i skrócona nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Adres siedziby spółki.
- Przedmiot działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (dostępną na stronie Głównego Urzędu Statystycznego).
- Wysokość Kapitału Zakładowego, z zachowaniem minimalnej kwoty 5 tys. zł.
- Określenie ilości udziałów w spółce, gdy jest zakładana przez więcej niż jedną osobę (z uwzględnieniem maksymalnego i minimalnego poziomu udziałów przypisanego jednemu wspólnikowi).
- Wartość nominalna udziałów w spółce, przy czym minimalna wartość pojedynczego udziału nie może być niższa niż 50 zł.
- Czas trwania spółki – może być określony na czas określony lub nieokreślony.
- Określenie procedury głosowania w przypadku równości głosów (np. ustalenie, że głos prezesa może mieć decydujące znaczenie dla losów spółki).
- Powołanie zarządu spółki.
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być modyfikowana z upływem czasu, pod warunkiem, że zmiany są wprowadzane w formie pisemnej przed notariuszem i zostały uchwalone przez wspólników. Wszelkie zmiany w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością muszą zostać zgłoszone do rejestru sądowego.