Umowa sprzedaży (w tym nieruchomości)
Umowa transakcyjna dotycząca przeniesienia własności nieruchomości jest jednym z powszechnie występujących procesów w Kancelarii Notarialnej. Sprzedaż nieruchomości, czy to mieszkania stanowiącego samodzielną jednostkę nieruchomości, czy gruntowej, takiej jak działka, a także przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, muszą zostać sformalizowane w formie aktu notarialnego. Umowa tego rodzaju, sporządzona w inny sposób, na przykład w formie dokumentu pisemnego, zostanie uznana za nieważną.
W umowie sprzedaży nieruchomości konieczne jest uwzględnienie danych identyfikacyjnych stron transakcji, opisu sprzedawanej nieruchomości, precyzyjnego określenia ceny i ustalenia jej terminu płatności, a także ustalenie daty przekazania nieruchomości nabywcy. Zwykle, aby zabezpieczyć wykonanie zobowiązań wynikających z umowy, strony zawierają oświadczenia o poddaniu się egzekucji w przypadku nieterminowej zapłaty ceny i niewykonania obowiązku przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi (szczegółowo opisane tutaj). Dodatkowe postanowienia mogą być także zawarte w umowie, zależnie od okoliczności i woli stron.
Stan prawny nieruchomości, której dotyczy umowa sprzedaży, jest ustalany na podstawie wpisów w księdze wieczystej danego obiektu oraz dokumentów przedstawionych przez stronę sprzedającą.
Po sporządzeniu umowy, Notariusz składa wniosek o dokonanie wpisu nowego właściciela w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, a także ewentualne inne niezbędne wpisy.
W treści aktu notarialnego umowy sprzedaży nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może zostać ustanowiona hipoteka, zwłaszcza gdy zakup finansowany jest środkami pochodzącymi z kredytu bankowego.